Klimaci.com Jingle Klimaci.com Jingle
Klimaci 22.Yıl
Ürün Grupları
  Menu Close

  SIK SORULAN SORULAR

  (1) Niçin klima kulllanmalıyım?

  Klimalar sizin daha rahat ve verimli yaşamanız amacıyla, kapalı ortamların havasını soğutan, nemini alan, ısıtan, toz ve partikülleri filtre eden, size taze hava kazandıran, kötü koku ve kirli havayı sizden uzaklaştıran, teneffüs ettiğiniz havanın kalitesini yükselten teknoloji harikası cihazlardır. Sağlığınız için ihtiyaç duyulan bir cihaz olan klimaları ve en son modellerini incelemek için sitemizi gezebilirsiniz.

  (2) Klima sağlığa zararlı mıdır?

  Klimaların sağlık açısından büyük faydaları olduğu bilimsel otoriteler tarafından da açıklanmaktadır. Özellikle yaşlılara, kalp şeker ve astım rahatsızlığı olanlara klima kullanmaları tavsiye edilmektedir. Yaşanılan ortamlarda 23°C sıcaklık ve %50 bağil nem sağlık açısından ideal koşullardır. Bu değerleri sağlayan en iyi cihazlar ise klimalardır. Nemin %40 ile %60 civarında tutuldugu klimalı ortamlarda pek çok mikroskobik organizma oluşamadığından alerjik yapılı kişiler için çok faydalıdır. Ayrica klimanin filtrasyon özelliği ile de toz ve polenler havadan ayrıştırılarak daha sağlıklı ortamlar elde edilmektedir.

  (3) Klima alırken nelere dikkat etmeliyim?

  Sadece "bir klimam olsun" düşüncesiyle hareket etmemelisiniz. Kalitesi kanıtlanmış, uzun yıllar sorunsuz kullanabileceğiniz, tasarruflu, sessiz, mukavemeti ve performansı yüksek olan klimaları tercih etmelisiniz. Klimanızı size sunan firmanın, müşterisini bilgilendiren, servis hizmetini sorunsuz gerçekleştirebilen sahasında uzman bir firma olmasına dikkat etmelisiniz.

  (4) Niçin bazı klima markaları daha pahalıdır?

  Klimalar sağlığınızla hatta hayatınızla doğrudan alakalıdır. Üretici firmaların klimaları tercih edilmelidir. Bu klimalar daha sağlıklı, daha verimli, daha uzun ömürlü ve daha ekonomiktir. Klimada uzmanlığı ve kalitesi ispatlanmış üretici markaları tercih etmezseniz aradaki fiyat farkını önce elektrik faturanıza daha sonra da bozulan sağlığınıza harcamak zorunda kalırsınız.

  (5) Klimada keşfin önemi nedir?

  Klimanızın montaj edileceği mekanın büyüklüğü, konumu, ısı kazanımı ve mimarisi gibi özellikleri ile klimanızın gücü arasında bir orantı vardır. Bu oranın tesbiti mühendislik hesaplama gerektirir. Klima sağlığınızla ilgili bir ürün olduğundan bu hesabı yapmadan gereğinden az veya gereğinden fazla kapasitede klima kullanmanız size hem ekonomik açıdan hem de sağlığınız açısından zarar verecektir. Klima hesabındaki tüm mühendislik kriterler dikkate alınarak hazırlanan " Pratik Klima Seçimi " sayfamızı ziyaret ederek sizin için en uygun klima kapasitesini hesaplayabilir, modelini seçebilir, teknik özellikleri, teslim zamanı, fiyatı ve ödeme kolaylıkları hakkında bilgi alabilirsiniz.

  (6) Klimada montajın önemi nedir?

  Klima uzman olmayan kişilerden alınıp uygun olmayan yöntemlerle montaj edilirse sağlığınız için son derece zararlı olabilir. Klimaların kurulumu teknik bilgi ve dikkat isteyen bir iştir. Klimanızın montajının uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Klimanızı kullanacağınız mekanın bir krokisini çizip firmamıza faks (0212 503 18 77) veya email (klimaci@klimaci.com ) ile gönderirseniz uzmanlarımız montaj yerinizin belirlenmesi için size yardımcı olacaklardır.

  (7) Klimalar çalışırken gürültü yapar mı?

  Son teknoloji ile donatılan kaliteli klimalarda ses seviyesi de en aza indirimiştir. Kaliteli klimalar siz uykudayken dahi rahatsız etmeyecek kadar sessizdirler. Kullandiğiniz klimanin sesi sizi rahatsız edecek kadar yüksekse mutlaka durumu servisinize bildirin.

  (8) Benim için en uygun klima hangisidir?

  Sitemizin "Pratik Klima Seçimi" sayfasını ziyaret ederek sizin için en uygun klimanın kapasitesini hesaplayabilir, modelini seçebilir, teknik özellikleri, teslim zamanı, fiyatı ve ödeme kolaylıkları hakkinda bilgi alabilirsiniz. Ayrica klimalar ile ilgili bir çok konuyu sitemizin "Bilgi Bankası" bölümünde inceleyebilirsiniz.

  (9) Evimin tamamı için bir klima yeterli midir?

  Eviniz gibi çok bölümlü mekanlarda ihtiyaç duyulan odalar için ayrı ayrı klima kullanmanızı öneriyoruz. Ancak klimanızı monte edeceğiniz odanız diğer odalarınıza da açılıyor ve aradaki hava akışı engellenmiyorsa her iki oda için bir tane uygun kapasiteli klima kullanabilirsiniz.

  (10) Kışın klima ile ısınabilir miyim?

  Dış ortam sıcaklığı +5°C ve üzerinde olduğu zamanlarda klimanız ile hem ekonomik hem de sağlıklı bir şekilde ısınırsınız. Dış ortam sıcaklığı +5°C nin altında olduğu zamanlarda ise klimanız size yeterli ısı sağlamayacaktır. Bu zamanları göz önüne alarak ek ısıtıcı kullanabilir veya ısıtma takviyeli klima modellerini tercih edebilirsiniz.

  (11) Klima çok elektrik harcar mı?

  Teknolojideki gelişmelerle bütünleşen klimalar oldukça ekonomik hale geldiğinden elektrik harcamaları ve bakım maliyetleri azaldı. Klimalarda az enerji harcanarak istenilen kalitede hava elde edilmektedir. Klimaniz ile çok az enerji harcayarak ısıtma ve soğutmanın yanında, teneffüs ettiğiniz havanın konfor ve kalitesini de artırabilirsiniz. Hangi klimanin ne kadar elektrik harcadığını klimalar ile ilgili sayfalarımızda inceleyebilirsiniz.

  (12) Klimam için bakım ne kadar önemlidir?

  Klimalar iç ve dış ortamda değişik hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Klimalarınızın ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenme ve tahribatlar performansını düşürür. Ayrıca klimalardaki soğutucu gaz basıncının mevsim normallerine göre ayarlanması gerekir. Bu nedenle klimanıza yılda en az iki kere periyodik bakım yaptırmanız son derece önemlidir. Periyodik bakımını yaptırmadığınız klimanızın verimi düşecek, enerji sarfiyatı artacak ve ömrü azalacaktır.

  (13) Klimamı kullanırken nelere dikkat etmeliyim?

  Öncelikle klimanızın kullanım kılavuzunu okumalısınız. Hangi konumda olursa olsun klimanızın rüzgarının karşısında durmamalısınız. Klima rahatsızlıklarının nedeni klima rüzgarının karşısında durmaktan kaynaklanmaktadır. İç ve dış ortam sıcaklıklarının arasındaki ısı farkının 10°C den fazla olmamasına dikkat etmelisiniz.

  (14) Bana en yakın klima servisi nerededir?

  Size en yakın klima servisini sitemizin "teknik servis" sayfasından öğrenebilirsiniz.

  (15) Mobil klimaları odadan odaya taşıyabilir miyim?

  Tek üniteli olan mobil klimanızı çalıştırabilmeniz için 15 cm çapındaki fleksbil hortumunu oda dışına çıkarmanız yeterlidir. Bu hortumun oda dışına çıkarılması cam veya duvardan yapılabilir. Mobil klimanızı oda oda gezdirerek kullanmak isterseniz her odada bir adet fleksbil hortum çıkış deliği bulundurmalısınız. Mobil klimalar fleksbıl hortum çıkışı dışında herhangi bir montaj gerektirmezler. Su tahliye kapları bulunduğundan drenaj bağlantısına ihtiyaç duymazlar. Fişe takarak çalıştırabilirsiniz.

  (16) Dış ünitesiz klimalarda montaj gerekir mi?

  Dış ünitesiz klimaları çalıştırabilmeniz için dış ortama bakan oda duvarınıza 15 cm çapında iki adet delik açmanız yeterlidir. Bu deliklerin üzerine asacağınız klimanızın drenaj hortumunu da bir gidere bağladıktan sonra fişe takarak çalıştırabilirsiniz.

  (17) Defrost yapmayan klima var mıdır?

  Kaliteli klima düzenli defrost yapan klimadır. Klimanızın düzenli defrost yapabilmesi kalitesinin göstergesidir. Defrost yapmayan klima ideal ısıtma yapamayacağından arızalı kabul edilir.

  (18) Merkezi sistem klimalar nerelerde kullanılır?

  Geniş veya çok odalı alanların ısıtılması ve soğutulmasında kullanılan merkezi sistemler, bir klima ile birden çok mekanın aynı anda ısıtılması ve soğutulmasında tercih edilen ideal cihazlardır. Merkezi klima sistemlerini daha ayrıntılı olarak sitemizin ?Endüstriyel Klimalar? ve ?Bilgi Bankası? bölümünde inceleyebilirsiniz.

  (19) Hijyenik klima nedir? Nerelerde kullanılır?

  Temiz oda sınıfına giren ameliyathane, yoğun bakım, laboratuvar gibi mekanlarda kullanılması zorunlu olan hijyenik klima sistemlerini daha ayrıntılı olarak sitemizin ?Hijyenik Klima? bölümünde inceleyebilirsiniz.

  WhatsApp
  WhatsApp
  WhatsApp