Klimaci.com Jingle Klimaci.com Jingle
Klimaci 23.Yıl
Ürün Grupları
  Menu Close

  Filtre Seçimi

  Üretici firma: ALPEREN
  Hepa ve Ulpa Filtre Nedir?

  Hepa’nın açılımı High Efficiency Particulate Arresting’dir. Yüksek etkinlikte partikül yakalayıcı anlamına gelir. Hepa filtreler, 0,3 mikrona kadar partikülleri %85 ve üzeri oranlarda havadan arındırabilen filtrelerdir. Hepa filtrelerden daha hassas ve %99,999 oranına sahip olan filtrelere ise ULPA filtre denir. Hepa ve ulpa filtreler bakım gerektirmeyen, özel liflerden oluşan ve kağıda benzer bir yapıya sahiptir. Bu filtrelerin belirli bir zaman dilimi içerisinde yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Hepa ve ulpa filtrelerin kullanıldığı ortam havası kirliliğine, kullanım sıklığına ve basınç kaybına bağlı olarak 6-12 ayda bir değiştirilmesi önerilir. Günümüzde ameliyathanelerde, hastahanelerde ve temiz oda uygulamalarında filtreleme performansı, güvenilirliği ve bakım gerektirmeyen yapısından dolayı hepa ve ulpa filtreler kullanılmaktadır. Hepa ve ulpa filtrelerin MDF, plastik veya metal çerçeveli modelleri mevcuttur.

  Torba Filtre Nedir?

  Sentetik elyaf malzemeden mamul torba filtreler, yüksek toz tutma kapasitesi ile üstün performans gösterirler. 500 mm ve 600 mm derinliklerinde imal edilen torba filtreler, özel ebatlarda da imal edilirler. Sentetik elyaflı torba filtreler, havalandırma sistemlerinde kullanılırlar. Hijyenik klima sisteminde ise büyük partiküllerin tutulması ve hepa filtrenin korunması amacıyla klima santralinin içine monte edilirler. Sentetik elyaflı torba filtreler G3 (EU4) – G4 (EU4) – F5 (EU5) – F6 (EU6) – F7(EU7) – F8 (EU8)- F9(EU9) sınıfında filtreleme yaparlar.
  Kaset Filtre Nedir?
  Kaset panel filtreler, kontrollü ve yenilenebilir özellikte özel ham elyaf harmanından yapılmıştır ve son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Etrafındaki koruma kafesi , filtreleme özelliğini darbe-lerden korumak amacıyla yerleştirilmiştir. Kaset panel filtreler G2 (EU2) – G3 (EU3) – G4(EU4) – F5 (EU5) sınıfındaki filtrelerdir. Kaset filtreler, selülozik esaslı ve fiber glass esaslı olarak üretilirler.

  Aktif Karbon Filtre Nedir?

  Aktif karbon filtrenin gaz moleküllerini yakalama ve tutma özelliği vardır. Aktif karbon filtrenin yüzeyi milyonlarca ufak gözenekten oluşmaktadır. Bu gözenekler sayesinde bir çok koku yayan zehirli gazlar yakalanır. Aktif karbon filtreler kullanıldığı ortam havası kirliliğine ve kullanım sıklığına bağlı olarak değiştirilmelidir. Örneğin, sigara içilen bir ortamda aktif karbon filtrelerin 3 ila 6 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Aktif granül karbon filtreler ağır kokuların oluştuğu mekanlarda koku tutucu filtre olarak kullanılırlar. Aktif granül karbon filtrelerde, filtre kirlendiğinde sadece granül karbonlar değiştirilir. Filtrenin hücrelerini değiştirmeye gerek yoktur.

  Sıkça Sorulan Sorular • Hangi filtreyi kullanmalıyım? Yukarıdaki filtre seçim çizelgesi bu konuda size yardımcı olacaktır. Ayrıca alperen@ alperen.com.tr mail adresimizden veya 0212 503 35 36 numaralı pbx telefonumuzdan bizlere ulaştığınızda müşteri temsilcilerimiz sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır. • Filtreler ne zaman değiştirilmelidir? Filtrenin hava akımına karşı temizken oluşturduğu dirence başlangıç direnci veya basınç düşümü denir. Bu değer Pa (pascal) olarak ölçülür. Filtreler kirlendikçe bu değer artar. Direnç değeri önerilen son dirence ulaşan filtre değiştirilmelidir. Ön filtre ve torba filtreler için önerilen son direnç değerleri EN 779 Avrupa standartlarına göre belirlenmiş olup bu teknik değerleri www.alpfiltre.com adresindeki web sitemizde inceleyebilirsiniz. • Filtrelerin ömrü ne kadardır? Bu sorunun cevabı filtrelerin monte edildiği yerdeki havanın kirlilik oranına ve sisteminizin performansına bağlıdır. Havadaki kirleticilerin artması ya da eksilmesi ve mevsimler gibi faktörler de filtrenin ömrüne etki etmektedir. Deneyimlerimizi esas alarak kaset filtrelerin 2-3 ay, torba filtrelerin 4-6 ay, hepa filtrelerin de 6-12 ay ömürlü olduklarını söyleyebiliriz. • Hangi filtreler yıkanma özelliğine sahiptir? İç yapısı poliüretan veya metal olan ön filtreler yıkanabilir. Torba, hepa ve ulpa filtreler gözle görülmeyen partikülleri filtre liflerine moleküler çekim esasına göre çekip yapıştırarak filtrelemektedir. Bu tip filtrelerin temizlenmesi mümkün değildir, yenisi ile değiştirilmelidir. • Filtreler ile ilgili diğer sorularıma nasıl yanıt bulabilirim? HVAC filtre sistemleri ile ilgili her türlü teknik ve ticari taleplerinizin karşılanması için firmamızla irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Filtre seçimi konusunda soru ve talepleriniz için firmamızı arayabilirsiniz.
  Kullanılabilirlik: Stokta var
  KDV Dahildir
  Ücretsiz kargo
  Teslim tarihi: 1-3 gün
  WhatsApp
  WhatsApp
  WhatsApp